Zasady zarządzania projektami
Zarządzanie projektami to ważny obszar biznesu. Jako menedżer, prawdopodobnie spędzasz większość każdego dnia na zarządzaniu projektami.
Powstaje więc pytanie, czego powinieneś szukać w oprogramowaniu do zarządzania projektami?
- W przypadku oprogramowania, najważniejszym kryterium jest ogólna użyteczność. Jeśli musisz używać specjalnego programu tylko po to, by zarządzać projektem, to znaczy, że robisz coś źle.
- Po drugie, oprogramowanie powinno ułatwiać natychmiastowe sprawdzenie, co jest wykonywane, a co nie. Jest to szczególnie ważne w oprogramowaniu, które ma być używane podczas spotkań.
- Po trzecie, oprogramowanie powinno ułatwiać śledzenie wszystkich zaangażowanych osób i sprawdzanie, czy robią postępy.
- Po czwarte, oprogramowanie powinno mieć dobre funkcje raportowania, które pomogą Ci przeanalizować, co zrobiłeś i co się stało.
- Po piąte, oprogramowanie powinno być łatwe do nauczenia się i łatwe w użyciu, z niewielką ilością szkoleń.
- Po szóste, oprogramowanie powinno być niezawodne i wolne od błędów.
- Wreszcie, oprogramowanie powinno być darmowe.
- Większość oprogramowania do zarządzania projektami ma jedną lub dwie z tych cech, ale nie większość. Trudno jest więc polecić jeden produkt software’owy.
Jak zarządzać projektami?
Zarządzanie projektami to sztuka osiągania celów w złożonym środowisku. Cele te mogą być skromne, jak ukończenie raportu, lub wielkie, jak wyprawa na Marsa. Poniżej opisujemy podstawowe zasady zarządzania projektami.
Prawdopodobnie wiesz, że zarządzanie projektami obejmuje trzy główne obszary: wyznaczanie celów, organizowanie pracy i motywowanie ludzi. Ale czy naprawdę rozumiesz, czym są te cele?
Zarządzanie projektami to dyscyplina zajmująca się planowaniem, organizowaniem i zarządzaniem zasobami w celu osiągnięcia określonych celów, takich jak stworzenie produktu, usługi, systemu informacyjnego lub ich kombinacji.
Dyscyplina ta może być stosowana zarówno w odniesieniu do zasobów fizycznych, jak i do zasobów ludzkich. Zarządzanie zasobami jest zastosowaniem zarządzania projektami do zarządzania zasobami, które dotyczy efektywnej alokacji tych zasobów dla osiągnięcia celów organizacyjnych.
Zarządzanie projektami jest praktykowane w wielu branżach, m.in. w informatyce, medycynie, produkcji, badaniach naukowych, inżynierii i administracji publicznej.
Zarządzanie projektami jest obecnie często uważane za jedną z nauk o zarządzaniu i jako takie jest praktykowane.
Kierownik projektu (PM) to osoba, która jest odpowiedzialna za zarządzanie i kierowanie projektami, zarówno w przemyśle, jak i w administracji rządowej lub akademickiej.
Projekt jest definiowany jako tymczasowe przedsięwzięcie podejmowane w celu stworzenia unikalnego produktu, usługi lub rezultatu o określonym początku i końcu, często zdefiniowanym za pomocą terminu końcowego.
Podejmując się takiego przedsięwzięcia, kierownik projektu opracowuje plany, organizuje zasoby, zarządza ryzykiem i problemami oraz komunikuje się z interesariuszami.
Ponadto, kierownik projektu podejmuje działania w oparciu o plan, ocenia wyniki i odpowiednio dostosowuje przyszłe kroki.
Skuteczne zarządzanie projektem wymaga umiejętności komunikowania się, koordynowania i inspirowania ludzi do współpracy w celu osiągnięcia wspólnej wizji.
Kierownik projektu jest liderem zespołu odpowiedzialnego za konkretny projekt, nadzoruje i koordynuje pracę grupy ludzi, a za wyniki odpowiada przed organem zarządzającym.
Kierownik projektu musi posiadać wiedzę na temat metod, narzędzi i technik związanych z jego dziedziną.
Kierownicy projektów odgrywają kluczową rolę na wszystkich etapach rozwoju produktu, od koncepcji do dostawy.
Praca kierownika projektu może mieć charakter wysoce techniczny,
Najnowsze komentarze