Co to jest komunikacja werbalna i niewerbalna

To, co komunikujesz, może być zarówno werbalne, jak i niewerbalne. Jeśli jesteś bystry i uważny, możesz usłyszeć czyjś ton głosu, czy jest szczęśliwy, zły, zdenerwowany czy znudzony. Możesz zobaczyć ich język ciała. Możesz zobaczyć ich uśmiech, ich zmarszczki, ich postawy. Możesz poczuć ich nastrój.

Ale komunikacja to coś więcej. Możesz komunikować się poprzez odbieranie niewypowiedzianych wskazówek. Na przykład, istnieje słynny eksperyment, w którym, dając uczestnikowi pytanie z ciekawostek, badacze zmieniają ton głosu i język ciała osoby zadającej pytanie. Uczestnik reaguje inaczej w zależności od tego, jak jest traktowany.

W komunikacji chodzi o coś więcej niż tylko o słowa. Słowo samo w sobie nie przekazuje zbyt wiele. Ale kombinacja słów i języka ciała może przekazać bardzo wiele. Na przykład: niektórzy ludzie są nieśmiali, inni ekstrawertyczni. Jeśli jesteś nietaktowny i głośny, cicha osoba może z tobą nie rozmawiać. Jeśli jesteś troskliwy i uważny, cicha osoba może z tobą porozmawiać.
Tak więc komunikacja to nie tylko to, co mówisz. To także sposób, w jaki to mówisz. Spróbujmy ustalić co to jest komunikacja werbalna i niewerbalna.

Co to jest komunikacja werbalna

Werbalna jest rodzajem komunikacji, która przekazuje znaczenie za pomocą mowy. Komunikacja werbalna jest jednym z najszerzej stosowanych i najpopularniejszych rodzajów komunikacji. Ludzie są w stanie łatwo zrozumieć słowa mówione w porównaniu do innych form, takich jak język ciała.

Komunikacja werbalna różni się również pod względem tego, jak szybko i jak szybko dana osoba może mówić. Maluch może mówić 2 lub 3 słowa na rok w porównaniu do innych ludzi, którzy mogą mówić więcej niż 90 słów na rok.

Komunikacja werbalna jest umiejętnością, która jest bardzo przydatna w życiu codziennym, zwłaszcza podczas komunikowania się z innymi. Jest ona również wykorzystywana w edukacji i biznesie.

Komunikacja werbalna obejmuje mówienie i słuchanie. Jest ona najczęściej używana, gdy dwie lub więcej osób rozmawia ze sobą lub z grupą osób. Tylko niektóre formy komunikacji werbalnej są niewerbalne. Na przykład gestykulacja i wyraz twarzy również wskazują na komunikację niewerbalną.

Komunikacja werbalna obejmuje mówienie i słuchanie. Jest ona najczęściej używana, gdy dwie lub więcej osób rozmawia ze sobą lub z grupą osób. Tylko niektóre formy komunikacji werbalnej są niewerbalne. Na przykład gestykulacja i wyraz twarzy również wskazują na komunikację niewerbalną.

Co to jest komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna to komunikacja bez słów.Zanim istniały książki, ludzie musieli używać komunikacji niewerbalnej. Używali języka ciała, postawy, twarzy i oczu. Używali tych sygnałów, aby wysyłać wiadomości, pytać, wyjaśniać, uspokajać i tak dalej. I to działało.

W końcu ktoś zapisał słowa, ale pominięcie słów nie zniszczyło komunikacji. Wciąż mamy te same symbole: mimikę twarzy, postawę, gesty itd. Nadal używamy komunikacji niewerbalnej.
Aby zrozumieć czym jest komunikacja niewerbalna, warto skontrastować ją z komunikacją werbalną. Komunikacja werbalna jest zawsze pisana lub mówiona. Komunikacja niewerbalna nie jest.

Komunikacja niewerbalna ma szerszy zakres niż komunikacja werbalna. To nie tylko gesty twarzy. To wszystko, co nie wiąże się ze słowem mówionym lub pisanym. To używanie głosu. Używanie rąk. Używanie ciała. To używanie oczu.

Komunikacja niewerbalna jest również trudniejsza do zrozumienia niż werbalna. Gesty, na przykład, mogą być dwuznaczne. Czy kiedykolwiek widziałeś gest, o którym myślałeś, że oznacza jedną rzecz, a potem usłyszałeś, jak ktoś wyjaśnia go w inny sposób? Albo czy wiedziałeś, co on oznacza, a potem usłyszałeś, że ktoś wyjaśnił to inaczej?

I w tym tkwi szkopuł. Zarówno komunikacja werbalna, jak i niewerbalna ma znaczenie. Ale komunikacja werbalna jest dla nas łatwiejsza do zrozumienia.

 

Może Ci się również spodoba