Oszczędzanie krok po kroku

Rodzic zrobi wszystko dla swojego dziecka. Jednak niektóre rzeczy warto lepiej zaplanować, pomyśleć o nich wcześniej. Taką rzeczą jest na przykład odłożenie pieniędzy zawczasu, by w odpowiednim momencie, móc lepiej wspomóc naukę, czy rozwój pasji u dziecka.
Tylko jak oszczędzać dla dziecka? Kiedy zacząć? Jak to robić najbardziej optymalnie?

Kiedy zacząć oszczędzać dla dziecka?

Wybór momentu, w którym zaczniemy oszczędzać jest ważny. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze to :
– nasze miesięczne dochody,
– planowane wydatki,
– wiek dziecka.
Zacznijmy od dochodów. Wiadome jest, że im się wyższe tym pozornie łatwiej jest coś odłożyć. Czemu tylko pozornie? Bowiem bardzo łatwo Polakom przychodzi wydawanie pieniędzy. Oczywiście jest to wada, którą można przypisać większości świata, ale według badań w Polsce najwięcej osób wydaje więcej niż zarabia.
Dlatego większa płaca wcale nie oznacza, lepszych oszczędności.
Tak naprawdę bowiem wszystko zależy od tego jak zagospodarujemy nasz budżet i na ile potrafimy w nim odłożyć na niespodziewane wydatki i przyszłość dziecka.
Na dziecko najłatwiej jest zaś odkładać jeszcze zanim przyjdzie na świat. W ten sposób łatwiej najłatwiej jest wyrobić nawyk planowania budżetu. Dzięki temu możemy nawet w każdym miesiącu odłożyć kilka złoty na przyszłość dziecka.

Jak oszczędzać dla dziecka najlepiej?

Najlepiej oszczędności trzymać w banku na odpowiednim koncie oszczędnościowym. Dzięki temu niejako będziemy mieć wszystkie te pieniądze na oku, wraz z odsetkami, które będą dokładać regularnie do pieniędzy dziecka.
Konto bankowe pozwala również na regularne bądź mniej regularne wpłaty z naszego konta, dzięki czemu stale będziemy mogli wpłacać oszczędności i podnosić zyski z odsetek – czego nie ma przy lokatach.
Jeśli zaś chcemy regularnie co miesiąc odkładać taką samą kwotę możemy zlecić wpłatę na konto dziecka. W ten sposób pieniądze niemalże same będą się odkładać.

Co zyskamy?

Dzięki wcześniejszemu odłożeniu pieniędzy będziemy mieli pewność, że niezależnie od okoliczności, mamy finanse by wesprzeć naszą pociechę. Otrzymujemy poduszkę finansową dla dziecka, by mogło śmielej iść w świat, rozwijać pasję, studiować, i żyć na pewnej stopie życia.

 

Może Ci się również spodoba