Garaż bez pozwolenia – jak to zrobić
Własny garaż jest marzeniem wielu mężczyzn. Przyda się szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu ale też w wielu innych sytuacjach – może to być miejsce, w którym trzymamy narzędzia lub majsterkujemy. Garaż można zbudować samodzielnie i bez pozwolenia, możemy tak wybudować garaż do 35 m2 – w jaki sposób to zrobić?
Zgłaszamy budowę do 35 m2 – w tym celu potrzebujemy kilku dokumentów takich jak zgłoszenie o zamiarze przystąpienia do budowy wolno stojącego garażu o określonej powierzchni, szkic sytuacyjny działki z zaznaczonym garażem, opis planowanych robót, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Do tych dokumentów dołączamy szkice i rysunki planowanych prac a następnie kilka rzutów garażu, który chcemy wybudować. Po złożeniu dokumentów, czekamy maksymalnie 21 dni na uzyskanie zgody na rozpoczęcie prac budowlanych. I to wszystko, możemy już zaczynać budowę. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli garaży szkieletowych – zarówno już gotowe konstrukcje jak i do samodzielnego montażu. Jak wygląda budowa garażu w technologii szkieletowej?
Zaczynamy od przygotowania podłoża – może to być na przykład wylewka betonowa. Pamiętajmy tutaj o tym, że wylewka musi być przygotowana na podłożu utwardzonym, wyrównanym a jej wymiary dostosowane do wymiarów garażu. Po wylaniu musimy poczekać kilka dni aż beton stwardnieje.
Oprócz wylewki betonowej doskonale sprawdzi się kostka brukowa, którą możemy zastosować również jako podłogę w garażu.
Następnie przystępujemy do montażu konstrukcji szkieletowej garażu. Jeżeli zamówiliśmy model z impregnacją, to wszystkie elementy konstrukcyjne są już pomalowane. Jeśli jednak będziemy malować je sami, musimy to zrobić przed przystąpieniem do montażu. Elementy zaimpregnowane muszą również przez kilka dni schnąć. Następnie montujemy podwaliny garażu. Do podwalin montujemy słupy ścian – tutaj przydatne będą metalowe kątowniki lub gwoździe wbijane pod kątem.
Do wyboru mamy zarówno garaże ze stolarką okienną i gotową bramą wjazdową lub bez tych elementów, które możemy też nabyć samodzielnie.
Kolejny etap to wykonanie obicia ścian naszego garażu – możemy to zrobić z deski boazeryjnej wykorzystując również odpowiednią izolację.
Przystępujemy do montowania konstrukcji szkieletowej dachu. Tutaj montujemy krokwie i jętki a następnie izolację z wełny mineralnej i folii izolacyjnej. Pokryć dach możemy materiałami takimi jak papa, gont bitumiczny czy blachodachówka. Pamiętać możemy także o założeniu rynny PCV co jest przydatne jeżeli chodzi o odprowadzenie nadmiaru wody przy intensywnych opadach deszczu.
Kończymy, montując drzwi i okna a także korygując drobne niedoskonałości np. lakieru, które powstały w trakcie budowy.
Najnowsze komentarze