Przykłady negocjacji biznesowych

Negocjacje to sztuka perswazji. Dowiedz się, jak negocjować jak zawodowiec.
Relacje między ludźmi biznesu mogą być trudne. Dlatego warto poznać i przećwiczyć sztukę negocjacji. Oto 15 wskazówek, które pomogą Ci stać się lepszym negocjatorem.

  1. Poznaj swoje stanowisko
    Zanim zaczniesz negocjować, musisz wiedzieć, na czym stoisz. Oznacza to, że musisz znać swoje ograniczenia, wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić i co firma jest skłonna zaoferować.
  2. Poznaj stanowisko drugiej strony
    Druga osoba biorąca udział w negocjacjach ma inny plan działania niż Ty. Zrozum, jakie są jej czynniki motywujące. Na przykład, pracodawca może dążyć do tego, aby pracownicy byli zadowoleni. Kupujący może chcieć zaoszczędzić na kosztach.
  3. Bądź świadomy swoich emocji
    Emocje mogą mieć wpływ na Twoje negocjacje. Bądź czujny, kiedy emocje biorą górę i powodują, że mówisz lub robisz rzeczy, których możesz później żałować.
  4. Przygotuj się
    Przed negocjacjami zrób rozeznanie. Zrozum cele firmy, jej strategię, punkty krytyczne oraz swoje mocne i słabe strony.
  5. Przygotuj swoją sprawę
    Opowiedz o swoich zaletach, słabościach drugiej strony i swojej gotowości do kompromisu.
  6. Bądź elastyczny
    Bądź elastyczny. Bądź gotowy do kompromisu. Bądź skłonny do spotkania w połowie drogi.
  7. Nie spiesz się
    Nie chcesz, aby druga strona odniosła wrażenie, że się spieszysz.
  8. Uświadom sobie, że twoja strona stołu jest zawsze silniejsza
    Twoja firma może mieć przewagę. Ale Twoim zadaniem jest przekonanie drugiej strony, że w jej najlepszym interesie jest bycie po Twojej stronie.

Konkretne przykłady negocjacji biznesowych

Nie wiem, czy wiecie, ale negocjować możemy w każdym punkcie handlowym i usługowym. Wszędzie tam, gdzie zostawiamy prywatne pieniądze ustawa umożliwia nam kwestionowanie wartości towaru lub usługi, którą przychodzi nam opłacić. Niejednokrotnie to nasi klienci próbują ugrać choćby kilka procent wartości większego lub nawet mniejszego zamówienia.

Jednym z najlepszych przykładów negocjacji są negocjacje zakupów hurtowych. Spotyka się dwóch dużych graczy rynkowych i używając konkretnej argumentacji odnoszącej się do rzeczywistości próbują ugrać w grze jak najwięcej dla siebie i organizacji, którą reprezentują. Negocjacje to tak naprawdę dochodzenie do tak, odchodząc od nie. Wiele negocjacji umożliwia ratowanie ludzkiego życia. Jeżeli porywaczy uda się nakłonić do negocjacji z profesjonalnym psychologiem, to istnieje duże prawdopodobieństwo uratowania wszystkich zakładników bez rozlewu krwi. W umiejętnościach negocjacyjnych tkwi ogromna moc, zdolna radować nie tylko przedsiębiorstwa ale i życie ludzkie.

Może Ci się również spodoba