Kiedy trzeba postawić na ośrodek terapii uzależnień?

Uzależnienie może przybierać różne formy, jednak zawsze jest destruktywne dla osoby uzależnionej i jej otoczenia. Należy zdać sobie z niego sprawę i skierować się do specjalistycznego ośrodka jak najszybciej. Czyli właściwie kiedy?

Czy jesteś uzależniony?

Po używki i bodźce zapewniające nam więcej emocji i doznań w życiu sięgamy bardzo często. Granica pomiędzy eksperymentowaniem lub delektowaniem się a uzależnieniem jest bardzo cienka. Łatwo jest ją przeoczyć. Dlatego dobrym papierkiem lakmusowym dla uzależnionego będą jego najbliżsi. Oni zwykle szybko orientują się w problemie i starają się namówić osobę uzależnioną na leczenie. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z własnego problemu. Nie chodzi tu o ilość wypijanego alkoholu, czy częstotliwość grania w kasynie. Chodzi raczej o coś bardziej subtelnego – nasz własny stosunek do tych używek. Jeśli czujesz, że w czasie normalnego funkcjonowania czegoś Ci brakuje i Twoje myśli wciąż uciekają do tego, aby wypić, zażyć lub zagrać – jesteś uzależniony. Wtedy czas poszukać pomocy.

Jak bliscy mogą pomóc Ci w odwyku?

Dla osób uzależnionych bardzo ważne jest wsparcie bliskich. Muszą oni stać obok i być gotowi na pomaganie, ale nie mogą być pobłażliwi w stosunku do nałogowca. Jeśli chodzi o ośrodek terapii uzależnień Kraków ma świetną prywatną placówkę, do której warto się udać na terapię zamkniętą. Zadaniem bliskich jest przede wszystkim rozmowa – gdy osoba uzależniona nie jest pod wpływem środków psychoaktywnych. Muszą oni uświadomić nałogowcowi, że jego problem jest głęboki i dotyka wszystkich w rodzinie. Ważnym ich zadaniem jest postawienie ultimatum – aby osoba uzależniona wiedziała, że jego nałóg przekroczył już pewną akceptowalną granicę i należy z nim wygrać, aby życie całej rodziny wróciło do normy. Bardzo często do ośrodka teapii uzależnień trafiają właśnie bliscy nałogowca, chcąc dowiedzieć się, jak przekonać go do terapii. To bardzo dobre rozwiązanie – warto, aby w odwyk była zaangażowana cała rodzina, ponieważ wtedy istnieją realne szanse na pozbycie się uzależnienia.

Może Ci się również spodoba